Как да си направим сепратор за течности сами
Отворете един чадър, опрете върха му в пода и го завъртете. Вътре в чадъра хвърлете малка топка. Нека се повози на тази въртележка! Но топката не иска да се вози. Тя пълзи нагоре към края на чадъра. При силно въртене излита навън. Вие внаете вече защо. Топката се стреми да се движи направо, “не иска“ да завива.
Интересното е, че на този принцип се основава действието на сепаратора за мляко. Латинската дума “сепаратор” значи “разделител”. И той действително много добре отделя мазнините от млякото.
Вие, разбира се, знаете, че млякото съдържа мазнини. Те не се смесват с водната част на млякото и плават в нея във вид на малки капчици, които могат да се видят само през микроскоп. Ако млякото се остави да постои спокойно няколко часа, по-леките капчици от мазнините постепенно ще изплават и ще се съберат в горната част на съда. Ако от тази горна част отделим течността, ще получим вече не мляко, а каймак. В него има повече мазнини, отколкото в млякото. А отдолу ще остане постно или обезмаслено, бито мляко.
Но в големите млекодобивни ферми и в млекопр:работващите заводи трябва да се преработва много мляко. Няма време да се изчаква, докато каймакът се отдели сам. Поради това именно е необходим сепаратор. Това е съд, който се върти много бързо. Съдът прилича на бъчва. Под действието на инерцията млякото се изтласква към стените му. Припомнете си как при опита с въртящата се консервена кутия водната струйка биеше встрани!
Водата е тежката част на млякото. Ето защо тя се притиска към стените по-силно, отколкото по-леките мазнини. Водата изтласква мазнините към средата на бъчвата. И там, в средата, се събира каймакът, а наоколо остава обезмасленото (битото) мляко.
Сепараторът е устроен така, че млякото може да се долива непрекъснато, без да се спира въртенето. През цялото време каймакът и обезмасленото мляко изтичат по специални тръби. Каймакът, който се получава, е в по-малко количество жълтеникавата му струйка е много по-тънка. А възсиньото обезмаслено мляко се излива на дебела струя.
Има също и големи сепаратори, в които произвеждат краве масло. От тях изтича само обезмаслено мляко, а маслото не се излива. То се върти в сепаратора, докато всички малки маслени капки не се слепят в маслена топка. Чак тогава процесът е завършен. Изваждат готовото масло от сепаратора, промиват го и го пресоват.
Posted on: август 13, 2017